Announcement

Collapse
No announcement yet.

Noutati Televizoare HD / 4K / HDR 2018

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Noutati Televizoare HD / 4K / HDR 2018

Sa discutam aici despre televizoarele nou aparute, ca atunci cand cumparam ceva sa o facem in cunostinta de cauza.

Incep sa prezint gama 2018 a Samsung.

Pe scurt - NU 7 este seria basic, pentru cine nu are pretentii masive de HDR, cu calitate foarte buna in SDR.
    NU 8 - calitate acceptabila, dar cam scump pentru cat livreaza (~10.000 lei modelul pe 65).

Q6F (varianta 2018) - consider ca va fi best-buy-ul celor cu un pic de pretentii.

Restul de Q-uri raman sub observatie, se pare ca Samsung nu aduce TV-uri FALD in Europa.
    Last edited by mike; 05-02-2018, 07:39 PM.

Sa vedem si Sony pe 2018 - personal nu ma incanta brandul in sine, consider ca e scump pentru ce ofera, are un android slabut, fara HBO GO. Dar exista 2 mari exceptii:

X900F si X930E sunt intr-adevar niste modele exceptionale, 100% recomandate.

Comment

Sa vedem si LG-urile - nu vad nimic deosebit aici, poate doar preturile mici sa impinga produsele.

OLED-urile sunt excelente, dar cu risc de burn-in.

SK95 se anunta un model reusit, daca pretul va fi acceptabil. Nu sunt lamurit daca panel-ul este tot RGBW / fake 4k.

SK90/SK85 par a fi ok-ish.
      Post with 0 views. LG 2018 TV

Comment

Originally posted by mike View Post
        Sa vedem si Sony pe 2018 - personal nu ma incanta brandul in sine, consider ca e scump pentru ce ofera, are un android slabut, fara HBO GO. Dar exista 2 mari exceptii:

X900F si X930E sunt intr-adevar niste modele exceptionale, 100% recomandate.
        Mike am la birou un Sony A1 55" cuplat la un Bluray player 4K Sony UDP-X800. Te invit sa-l vezi cu ochii tai cand ruleaza ceva de calitate, de exemplu avem Planet Earth 2 in 4K si HDR. O sa-ti stea inima in loc, eu nu-mi imaginez cum se poate vedea ceva mai bine de atat, sunt niste culori si niste detalii de te scarpini in crestet.

Comment

Urmasul oled al lui A1, AF8 (in uk) poate face 100% din ce face si A1, pe partea de imagine si costa considerabil mai putin, si pe 55", si pe 65". A1 a fost gandit prost cu acel model de picior si nevoia sa il tii inclinat in spate, parerea mea.

In legatura cu burn in pe oled, apare doar daca il folosesti prost. Si nici atunci daca il lasi sa isi faca treaba. Al meu in ~2 ani de folosinta extrema (filme hdr, jocuri hdr si mai ales pe post de monitor PC) nu are nicio urma de burn in.

Ceva care sa se vada mai bine decat planet earth 2? Hmm, poate blade runner 2049, warcraft, si bineinteles, blue planet 2.

Comment

Originally posted by mike View Post
            Sa vedem si LG-urile - nu vad nimic deosebit aici, poate doar preturile mici sa impinga produsele.

OLED-urile sunt excelente, dar cu risc de burn-in.

SK95 se anunta un model reusit, daca pretul va fi acceptabil. Nu sunt lamurit daca panel-ul este tot RGBW / fake 4k.

SK90/SK85 par a fi ok-ish.
            Am de putin timp un LG 65OLEDB7. Culorile, detaliile, viteza, sunetul sunt mult peste ce am avut pana acum. Filmele 4K/Netflix se vad exemplar. Negru este negru !

LG furnizeaza panelurile OLED celor de la SONY, Panasonic, Philips, mai putin Samsung. Raspunsul lui Samsung a fost aparitia televizoarelor QLED, care nu prea au nici o legatura cu OLED-urile.
            Last edited by MarianS; 05-04-2018, 04:51 AM.

Comment

LG are prin meniu un tool anti burn in. Am fost saptamina trecuta cu un prieten sa-si ia un televizor si ne-am tot pendulat intre Samsung QLED si LG OLED si pina la urma a luat LG, si lui si mie ni s-a parut ca imaginea lui e mai buna. Samsung ofera o imagine mai stralucitoare, avantaj in camerele mai luminoase si consola externa, dezavantaj in case cu copii mici sau pisoi obraznici, cam astea erau plusurile lui dar in rest nimic.
              Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!

Real Madrid Y Nada Más!

Comment

Trebuia sa te uiti la nivelul de negru. La LED si QLED panelul este luminat din spate, inclusiv in zonele de imagine in care avem negru. Astfel, negru nu poate fi niciodata negru. La plasma si OLED cand este negru se stinge pixelul respectiv si gata.
                Se inchide lumina.
                Si eu am stat mult pe ganduri cand am ales. Ma rog, mie mi-a placut mai mult OLED ul.
                Din spusele unora LG are licenta pentru producerea panelurilor OLED pe o perioada de 15 ani.

Comment

Exact, la LED negrul e de fapt un gri inchis, iar la modelele mai ieftine albul e mai alb in unele zone decit in altele in functie de metoda de iluminare a ecranului.

Real Madrid Y Nada Más!

Comment

De acord, OLED-urile - A1, B7 - sunt alta clasa in ce priveste calitatea imaginii - nici un dubiu aici. Tehnologia inca nu s-a democratizat, si e doar gama de sus a preturilor.

A8F de la Sony e un model foarte interesant, desi X900F pare a fi better value for money.

Comment

HDTVTEST: Samsung 2018 Q9F/ Q9FN Review (vs Sony ZD9/ Z9D)
                      https://www.youtube.com/watch?v=2oxPD7HRVf8

Originally posted by bogdanozaurus View Post
                      Exact, la LED negrul e de fapt un gri inchis, iar la modelele mai ieftine albul e mai alb in unele zone decit in altele in functie de metoda de iluminare a ecranului.
                      Iar la OLED, albul e un gri deschis.
                      Last edited by Luc1aNo; 05-17-2018, 03:48 PM.

Comment

Originally posted by Luc1aNo View Post
                        HDTVTEST: Samsung 2018 Q9F/ Q9FN Review (vs Sony ZD9/ Z9D)
                        https://www.youtube.com/watch?v=2oxPD7HRVf8

Iar la OLED, albul e un gri deschis.
                        Imi pare rau dar nu este asa. Asa stiam si eu, din auzite. Realitatea este cu totul alta.
                        Recomand o vizita la magazinele de specialitate.

Comment

Exact, albul e alb, posibil insa daca mergi cu setarile default sau activezi prostii de genul auto brightness sa obtii rezultate nesatisfacatoare

Real Madrid Y Nada Más!

Comment

Working...
                          X