Announcement

Collapse
No announcement yet.

Proiectoare si ecrane de proiectie.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Dar alea de 6000 de euro ?

Vor aparea din ce in ce mai multe modele 4K, poate si sub $1000 care vor incorpora tehnologie de color/brightness remapping. Deja exista Optoma HD27HDR (nu in ro), care e 1080p, stie 1080p120hz, si costa ~$650.

Comment

Deja am putut sa cumparam de acest bf, la putin peste 1000 de euro, UHD 40, un proiector mai mult decat decent pentru zona lui de pret. Este de asteptat ca in perioada urmatoare sa vedem cat mai multe aparitii interesante pe piata proiectoarelor.

Sigur ca exista undeva un compromis, trebuie sa taie costurile cumva. De exemplu UHD40 are culori foarte bune, dupa calibrare cel putin, dar ca masinarie este extrem de spartan. In cutie nu am gasit decat un cablu de alimentare si o foaie cu niste instructiuni sumare. Capacul de protectie, fata de modelele 4k de la Epson, nu este motorizat ci primesti efectiv un dop de plastic legat cu o sfoara. Aspectul exterior nu e nici el cine stie ce, fiind vorba despre un plastic ordinar.

Daca poti sa treci peste treaba asta si peste lipsa lentilei motorizate, cred ca este o optiune foarte interesanta, mai ales ca luminozitatea lui ridicata aduce dupa sine si o durata mai mare de viata a lampii.
      Last edited by raven; 11-18-2018, 03:02 PM.

Comment

Originally posted by Hayden View Post

Optoma din gama asta de pret sunt proiectoare luminoase, nu au negru bun. Un Benq W1700 are negru mai bun (disc de culoare RGBRGB, 2200 lumeni) . W1700 e la oferta ~5000 ron la av store.

Toate proiectoarele pseudo 4K (sub $1700) au negru inferior unui DLP 1080p gen W1110/W1120/W2000/etc.

Eu din cate am vazut in comparatiile online side by side UHD40 e peste W1700 cam la toate capitolele: black level, culori, zgomot, sharpness si detaliu.

Cat despre al 2-lea aspect, de asta sunt foarte interesat deoarece detin un Benq W1110s si ma bate gandul sa fac upgrade la UHD40 in speranta ca are black level un pic mai bun si poate e un pic mai silentios. Benq W1110s cu filtru ND2 are black level multumitor, dar nu mai e suficient de luminos pentru gusturile mele.

P.S. Ai vazut aceste proiectoare personal sau comparate side by side undeva? Ma refer la W1110 etc. vs UHD40 ? Nu am gasit o astfel de comparatie, doar opinii pur subiective, sau masuratori facute in conditii diferite.
        Last edited by H_O_N_D_A; 11-19-2018, 10:40 AM.

Comment

Nu am vazut personal, doar pareri (subiectve) de pe diverse forum uri. In cel mai bun caz nivelul de negru pe optoma va fi asemanator cu W1110 (parerea mea).
          Un user care a facut review la HT2250 (W1700) a mentionat ca nivelul negru e inferior unui HT2050 (W1110): https://www.avsforum.com/forum/68-di...rs-thread.html
          De mentionat ca W1700 a primit niste update uri de firmware care au imbunatatit modul HDR si contrastul, printre altele(pagina 10). Contrastul dupa update e apropiat de W1110, dar tot sub.
          Bineinteles ca un test cu masuratori sau in persoana ar fi ideal.

Oferte BF in afara (inclusiv europa (amazon uk/de)), la noi doar W1700 a fost la reducere (~$1250):

HT2550: $1099 (Reg price: $1399) W1700
          TK800: $1099 (Reg price: $1399)
          HT2050A: $629 (Reg price: $749)
          W1120
          HT3050: $799 (Reg price: $899) W2000
          HT2150ST: $799 (Reg price: $899) W1210ST

https://www.benqdirect.com/projectors/home-theater.html

It appears Amazon.com, projector people, B&H also got the memo...

LE:am uitat sa mentionez, banda de lumina nu e o problema serioasa atat timp cat ecranul are margine neagra. Am avut un optoma care avea asa ceva si nu a fost observabil.

Stie cineva mai multe informatii despre interzicerea anumitor tipuri de lampi?
          https://ec.europa.eu/energy/en/news/...september-2018
          Last edited by Hayden; 11-19-2018, 09:59 PM.

Comment

Lampile conventionale nu se vor mai fabrica si nici comercializa in EU. Piata aceasta reprezinta o parte importanta din vanzarile producatorilor de proiectoare. Daca acest lucru va determina stoparea producerii de proiectoare cu lampa la nivel international ramane de vazut.

O sa fie mai dificil pentru cei care detin proiectoare cu lampa sa gaseasca inlocuitor, pentru ca nu se vor mai aduce decat pe sub mana, lucru care presupune anumite riscuri, printre care sa-ti iei teapa si sa primesti de pe aliexpress un produs contrafacut.

Eu ma gandesc serios sa-mi comand o lampa de rezerva pentru cand va fi nevoie sa o schimb.
            Last edited by raven; 11-19-2018, 03:56 PM.

Comment

Cred ca pana atunci vor aparea modele superioare ca performanta pe led/laser 4k hdr, etc.

Comment

Originally posted by Hayden;n1422
                Nu am vazut personal, doar pareri (subiectve) de pe diverse forum uri. In cel mai bun caz nivelul de negru pe optoma va fi asemanator cu W1110 (parerea mea).
                Un user care a facut review la HT2250 (W1700) a mentionat ca nivelul negru e inferior unui HT2050 (W1110): [URL="https://www.avsforum.com/forum/68-digital-projectors-under-3-000-usd-msrp/2959120-official-benq-ht2550-4k-hdr-projector-review-owners-thread.html"
                https://www.avsforum.com/forum/68-di...rs-thread.html[/URL]
                De mentionat ca W1700 a primit niste update uri de firmware care au imbunatatit modul HDR si contrastul, printre altele(pagina 10). Contrastul dupa update e apropiat de W1110, dar tot sub.
                Bineinteles ca un test cu masuratori sau in persoana ar fi ideal.

https://ec.europa.eu/energy/en/news/...september-2018
                Nici W1110s nu e fantastic ca black level, plus ca trebuie sa te duci cu gamma de la 2,2 la 2,0 ca sa scoti ceva detaliu din umbre, altfel are black crush destul de rau, ca sa pacaleasca ochiul celor nepriceputi, deci la final dupa reglaje basic te trezesti ca contrastul perceput e slabut deja la W1110s. Un side by side de cineva care are cat de cat habar de IQ ar fi priceless. Prin firmware nu cred ca se poate face mai mult de o pacaleala cu ceva black crush si/sau o luminozitate mai mare stricand acuratetea culorilor, dar contrastul real e chestie hardware, de asta costa enorm un proiector capabil de asa ceva.
                Last edited by H_O_N_D_A; 11-20-2018, 02:58 PM.

Comment

Dupa ce am luat de curiozitate un Epson TW5600 caruia i-am dat retur pana la urma si dupa documentare intensa mi-am dat seama ca sub Sony HW45/65 sau Epson TW9300 nu prea am ce sa fac, deoarece vanez contrast on-off nativ si cu iris off de 4-5000:1.

Cat despre toate proiectoarele DLP 4k enhanced, atat cele cu senzor mic cat si cele cu senzor mare precum UHD60/65 contrastul on-off 1/4 pana la 1/2 din cat are Benq W1110s pe care il detin deja, foarte dezamagitor, un pas inainte cu 4k si doi inapoi cu contrastul si black level.

Benq urmeaza sa lanseze W2700, tot 4k enhanced cu senzor mic, cu iris dinamic, dar deja pretul probabil va fi in zona 8000ron, deja foarte scump pentru senzor mic.
                  Last edited by H_O_N_D_A; 01-09-2019, 02:24 PM.

Comment

Working...
                  X