Announcement

Collapse
No announcement yet.

Proiectoare si ecrane de proiectie.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Cu siguranta pretul proiectoarelor va scadea in urmatorii ani mult mai abrupt decat cel am echipamentelor audio.

Comment

Ai dreptate, ar fi o decizie total neinspirata sa cheltuiesc tot bugetul pe proiector si sa raman cu minusuri pe partea audio.

Am vazut ca Epson a lansat o noua gama de proiectoare tw9400 si tw7400.

Chiar daca este tot 4k Eshift, faptul ca au marit limita HDMI-ului la 18Gbps pentru modelul 9400, este un pas in fata foarte important. Sa vedem la ce preturi va ajunge in magazine dupa lansare.
      Last edited by raven; 09-01-2018, 02:54 PM.

Comment

Originally posted by raven View Post
        Ai dreptate, ar fi o decizie total neinspirata sa cheltuiesc tot bugetul pe proiector si sa raman cu minusuri pe partea audio.

Am vazut ca Epson a lansat o noua gama de proiectoare tw9400 si tw7400.

Chiar daca este tot 4k Eshift, faptul ca au marit limita HDMI-ului la 18Gbps pentru modelul 9400, este un pas in fata foarte important. Sa vedem la ce preturi va ajunge in magazine dupa lansare.
        O sa fie mare pretul la lansare, 13.000 lei sau mai mult

Comment

Probabil, astept testele facute de AVS, HDTV, etc sa vedem daca in afara de procesarea full 18 Gbps (necesara in jocurile cu HDR de pe consola si continutul HDR de pe Netflix), noul model aduce un plus real de performanta fata de 9300.

Modelul 7400/4050 UB apare deja pe site-ul din SUA. https://epson.com/For-Home/Projector...p/V11H932120MB

Epson sustine ca a implementat un sistem mai avansat de eshieft, capabil sa rezolve mai eficient pixelii din imaginile 4k. Sunt curios daca este doar marketing sau chiar ofera imagini mai clare.
          Last edited by raven; 09-23-2018, 10:32 PM.

Comment

Nu ma astept la un progres prea mare, specificatiile sunt marginal mai bune, nimic iesit din comun. Probabil e mult mai tentant sa cumperi un TW9300 daca-l gasesti la o lichidare de stoc decat sa te arunci la un TW9400 care va fi scump si foarte asemanator ca specificatii.

Mai degraba faci un efort si cumperi direct 4K nativ.

Comment

Cum este cu sursa de alimentare la acest model? Am citit ca au existat numeroase probleme , cel putin pentru modelele din SUA. Din cate stii au fost retururi sau probleme de service serioase in Romania?

Nu nu stiu daca mai exista pe stoc TW 9300 prin Romania. La AvStore este doar modelul wireless dar nu am nevoie de acea facilitate.

Ca alternativa am luat in calcul si UHD65 de la Optoma dar ma descurajeaza tehnologia DLP (nu concep sa dau atatia bani si sa vad rainbow effect, ar fi un dezastru) si faptul ca are un input lag foarte mare, de peste 80 ms, fara posibilitatea de a dezactiva interpolation. De asemenea, cel putin in testele facute de profesionisti, niciun model accesibil de la Optoma nu prea stie rec 2020, ceea ce inseamna ca va afisa continutul HDR folosind gama de culori rec 709, specifica SDR-ului. Epson pe de alta parte masura destul de bine la acest capitol.
              Last edited by raven; 09-25-2018, 09:54 PM.

Comment

Originally posted by Savu View Post
                Mai degraba faci un efort si cumperi direct 4K nativ.
                Doar daca apar niste reduceri substantiale la modelele entry de la Sony.

Au lansat si JVC 4k nativ dar pretul este prohbitiv. Cel mai ieftin model, NX5 costa 6000 de euro in Europa...

Comment

Am un Benq W1110s si am ocazia sa iau un Darbee DVP-5000s la 300ron. Merita sa-mi bat capul, sau face imaginea sa para nenatural? Stiu ca ei il lauda ca e "inteligent" dar nu stiu ce sa cred. O sa-l mai tin ceva timp, are abia 200h de utilizare si mai astept sa se ieftineasca 4k enhanced, sa se mai maturizeze macar o generatie.
                  Last edited by H_O_N_D_A; 10-06-2018, 05:02 PM.

Comment

Ceva pareri despre Optoma UHD40? Am citit mai multe review-uri in care era raportata o problema cu schimbatul de pe 1080p pe 4k, se comporta ciudat si trebuie restart. Aveti idee daca e doar un caz izolat sau toate sufera de asta?
                    In plus, nu am gasit nicaieri o comparatie cu Optoma UHD60, merita un pret aproape dublu comparativ cu UHD40?

Comment

UHD 60 are rezolutia mai mare , pentru ca face shift la 4k de la 4 milioane de pixeli, in timp ce UHD 40 are chip de 0.47 si trebuie sa faca shift de la 2 milioane. Greu de spus in ce masura se vede acest lucru pe ecran, mai ales daca nu le ai pe ambele side by side.

UHD 40 pe de alta parte afiseaza colurile mai corect decat UHD 60, cel putin dupa calibrare.

Comment

Seria UHD de la Optoma promite mult si preturile sunt decente. Pe de alta parte si proiectoarele Sony, cele cu 4K nativ, au inceput sa scada multicel la pret. VW260ES de la Sony este un proiector al naibii de bun, si pretul incepe sa se apropie de pamant. 20k ron pentru un Sony cu 4K nativ nu mai suna chiar atat de infricosator ca altadata.

Comment

De la 4799lei Optoma UHD40 (aka 50) la 20.000lei Sony VW260ES e diferenta prea mare ca sa-mi permit. De diferenta aia de bani faci multe chestii si ignori neajunsurile.
                          Intre timp am cautat mai multa informatie dar tot nu sunt lamurit. Merita 4k in zona asta de pret sau e mai bun un Full HD de genul W2000? Din ce-am citit si acesta din urma, ca mai toate proiectoarele din zona asta de pret, sufera pe negru/umbre. In plus 4k-urile cu cip de 0.47 au o banda de lumina in jurul ecranului, din ce-am vazut nu are o intensitate care sa te deranjeze dar nu stiu cum e in realitate si sunt persoane care s-au plans de asta, deci e posibil sa fie o chestie deranjanta.
                          Optoma UHD40 este laudat ca are negru mai intens comparativ cu celelalte 4k pe 0.47 dar nu stiu cum se compara cu proiectoarele Full HD.
                          Am aruncat o privire si la cele doua sony VPL-HW45 si VPL-HW65 care sunt foarte laudate dar au un pret dublu si nu am gasit o comparatie directa cu un proiector entry lvl 4k.

Comment

Trebuie sa te gandesti ce anume vrei de la proiector, in ce conditii vrei sa il foloesti, ce ecran ai, dimensiunile ecranului, etc. Daca vrei sa te uiti la filme pe intuneric, disc uri bluray, TV, sport cu becul aprins, ai nevoie de lag mic pentru gaming, sau gaming in general.

4K eshift/pixel shilft in filme se apropie ca, calitate de 4K nativ. Imaginea e visibil mai sharp (ascutita?) decat 1080p. In jocuri insa 4K nativ e superior pseudo 4K.
                            Optoma din gama asta de pret sunt proiectoare luminoase, nu au negru bun. Un Benq W1700 are negru mai bun (disc de culoare RGBRGB, 2200 lumeni) . W1700 e la oferta ~5000 ron la av store.
                            Proiectoarele cu disc de culoare RGBRGB au cele mai bune culori/contrast, in gama asta de pret bineinteles.
                            Toate proiectoarele pseudo 4K (sub $1700) au negru inferior unui DLP 1080p gen W1110/W1120/W2000/etc.
                            Momentan nu sunt proiectoare sub $1800-2000 care sa aiba negru bun.
                            Cum am scris intr-un post mai sus, un Benq W1050 la ~2700 ron e best buy pentru filme pe intuneric. Are disc de culoare RGBRGB, 2200 lumeni, 1080p. Nu vad de ce ai da inca 1000 ron pentru un W1120/W2000. Asta din urma au in plus obiectiv de sticla, putin lens shift vertical, o boxa mai buna. Cu 1000 ron iti faci ecran black widow de la Calin, sau investesti in sunet.
                            Sony HW45 are cel mai bun negru pana la proiectoare de $3000. E 1080p si are culori bune, e mai sharp decat celelate proiectoare 1080p. Pentru a beneficia de contrastul oferit e necesar o camera tratata, mobilier+pereti vopsiti inchis, sau material textil inchis gen catifea neagra si fara lumina de la ferestre. Daca ai pereti albi/culori deschise pierzi mult din contrast/negru. Asta se aplica la toate proiectoarele cu contrast/negru bun. Momentan e la oferta ~7300 ron avstore.
                            Sony HW65 are in plus un iris, care nu ajuta cu mult si nu merita +1000 ron.
                            Poti sa citesti mai multe despre amenajarea camerei aici: https://www.avsforum.com/forum/24-di...image-180.html
                            Urmatoarea optiune ar fi Epson eh-tw9300. Are 4K eshift, 2500 lumeni, Frame Interpolation si multe altele. Are negru bun, dar cu un anumit nivel de black crush (epson 5050UB e foarte asemanator cu tw9300): https://www.avsforum.com/forum/68-di...l#post55452542
                            Acopera aproape 100% din spectrul DCI P3. Modelul asta costa ~11000 ron, si se gaseste in stoc la tehnicavizuala, pcbit, emag (15000 ron insa).
                            Nota: proiectoarele 4K (eshift sau nativ) sunt vandute ca HDR/HDR capable, insa nu e acelasi lucru ca pe un televizor din cateva motive:
                            -un setup proiector+ecran nu poate echivala cu un tv dpdv al luminozitatii, deci highlight uri slabe. Un tv poate avea 800/1000/4000 niti, pe cand un imagine proiectoata are 100-150 niti.
                            -nu toate proiectoarele sunt capabile sa afiseje spectrul de culoare necesar HDR. Epson tw 9300 poate aproximativ 100%, din DCI PC insa benq W1700 acopera 96% din rec 709 (DCI P3 e cu 26% mai mare decat rec 709), iar restul proiectoarelor HDR din gama asta de pret (sub $1700) sunt similare din punctul asta de vedere.
                            -tipul asta de proiectoare pot acepta diferite tipuri de semnal 4K HDR, dupa care are loc o conversie, atat pentru spectrul de culoare, dar si pentru luminozitate, cu rezultate mixte.

Comment

Trebuie sa fim realisti, in zona asta de pret un proiector tinteste , din punctul de vedere al culorilor la acuratete pentru rec 709 si DCI P3. Nici amcar proiectoarele de 5000 de euro nu stau grozav la capitolul acuratete pe 2020, asa ca discutia despre HDR pe proiectoare din gama asta de pret este oarecum inutila.

Comment

edit: dublu post

Merge oribil forumul, nu inteleg de ce, dureaza un minut pana se incarca postarea.
                                Last edited by raven; 11-18-2018, 10:59 AM.

Comment

Working...
                                X