Announcement

Collapse
No announcement yet.

Proiectoare si ecrane de proiectie.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sony VPL 365 vs Optoma UHD 65. Am auzit multi revieweri care sustin ca diferentele n-ar fi asa de mari. Eu personal, doar din aceasta filmare vad diferente colosale. Uitati-va la minutul 6:00 la costumul cosmonautului, pe Otoma este un alb fad, ca si cum ar fi fost proaspat vopsit, iar pe Sony ai un alb extrem de realist si detaliat, acel alb care iti da senzatia de realitate, nu de lucru facut pe calculator.

www.youtube.com/watch?v=IHC9JWMFccQ&t=608s

Sigur ca diferenta de pret este foarte mare, dar nu poti sa spui ca sunt apropiate, pentru ca nu sunt.

Comment

Indiferent ce proiector (din clasa home cinema) + ecran ai avea, umbrele/detaliile din partile intunecate vor fi estompate daca sunt pereti colorati/lumini in camera. Asta se intampla chiar si pe un proiector DLP entry level, care deja nu stau bine la capitolul asta.
      In review ul asta link spune ca EH TD 9300 are Superb black level and shadow details. Un ecran cu Black Widow grey pearl nu te va ajuta asa de mult precum vopsirea peretilor, iar un ecran alb (care deja ai) e cea mai buna solutie pentru bat cave.
      Epson's flagship EH-TW9300 is another best buy projector

Comment

Aranjatul camerei este probabil o problema mai mare decat achizitionarea proiectorului in sine.

Nici o camera dedicata Home Cinema nu este neaparat o solutie grozava. De exemplu cel mai bun prieten al meu traieste un Suedia, are o casa maricica si are o camera la subsol dedicata Home Cinema. Din lene/comoditate/lipsa de timp o foloseste rar si de multe ori se uita la filme/seriale tot in living la un TV.

Eu am proiectorul in sufragerie, as cumpara un model mai bun, dar fara rezolvarea problemei peretilor albi nu prea castig mare lucru.

Comment

Work in progress...

Comment

Epson TW9300?

Comment

Dap, gata l-am montat si reglat. Am facut comparatie in camera mea si e clar si indiscutabil mai bun ca TW7300. Asadar ramane

Comment

Enjoy. Nu-i faci macar o calibrare basic? Era pe forumul vechi cineva din Bucuresti, certificat ISF care face calibrari audio/video.

Comment

Originally posted by H_O_N_D_A View Post
                  Enjoy. Nu-i faci macar o calibrare basic? Era pe forumul vechi cineva din Bucuresti, certificat ISF care face calibrari audio/video.
                  Momentan nu, o sa-mi bat capul mai tare cu chestia asta cand voi rezolva celelalte probleme mai grave (niste draperii/obloane, o panza mai buna si alta culoare pentru pereti). Pana atunci nu are rost.

Comment

Era interesant daca puteai sa pui cateva fotografii sau filmari comparate, cu aceleasi materiale video rulate pe ambele proiectoare.

Comment

Originally posted by raven View Post
                      Era interesant daca puteai sa pui cateva fotografii sau filmari comparate, cu aceleasi materiale video rulate pe ambele proiectoare.
                      Destul de complicat de realizat in conditii ideale. Ca sa fie comparatia 100% corecta trebuie un aparat foto/video setat absolut identic ca si expunere, focala, focus, balans de alb etc, si in acelasi timp sa pot pune ambele proiectoare alternativ. Acasa nu am decat un sigur suport simplu, deci greu de realizat.

Am facut insa comparatie intre cele doua la showroom, aici avem un suport dublu si se pot pune 2 proiectoare concomitent. Am folosit metoda africana, adica am acoperit cu un capac complet opac cate un proiector si am tot schimbat intre ele pe diverse scene, poze, materiale de test.

Plusul de contrast de la TW9300 este evident, adica si chior sa fii si nu ai cum sa nu-l observi.

Sunt foarte multumit de upgrade, de aici inainte o sa fie greu si scump, urmatorul pas va fi un laser 4K, dar aici discutam de aproape 10K euro momentan, nici nu se pune problema la preturile actuale.

LE:

Am facut aseara un test, cu un BluRay UHD Sony X800, BBC Planet Earth II HDR si TW9300. Am ramas cu gura cascata, am chemat si nevasta, a ramas si ea cu gura cascata, ce culori, ce detalii...

Acum ma bantuie si mai tare sa iau 4K nativ.
                      Last edited by Savu; 06-26-2018, 07:50 AM.

Comment

Consderi ca exista o diferenta evidenta de calitate intre un bluray rulat de pe discul original si fisierul bluray rulat din PC?

De asemenea sunt in cumpana, pentru viitorul home cinema, daca sa merg pe un Xbox ONE X sau un BluRay cu 4k. Am inteles ca exista diferente intre ele, dar oare se vad si pe un proiector din clasa medie, de genul Optoma UHD 60 sau ceva similar?

Comment

Nu am testat decat cu disc din BluRay player.

Comment

Salut ! Daca ar fi sa luati un proiector pana in 4000 ron acum ce a-ti alege ? Multumesc ! Meciuri si filme dar fara mari pretentii, distanta fata de perete 3,5 m.

Comment

In functie de necesitati, Epson TW5600/Benq W1120/Benq W2000/Optoma HD39 Darbee, cam astea sunt top choices. Dintre W1120 si W2000 nu stiu care-i mai bun, W2000 e din generatie cu W1110, predecesporul lui W1120, aici trebuie sa iti faci singur temele. 3LCD vs DLP tine de ce preferi/ai nevoie. Pentru o camera cu ceva lumina ambientala Epson.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Comment

Depinde si de ce diagonala vrei sa faci, in general Epson au cele mai generoase zoom-uri. De exemplu la mine in camera fac 110" latime cu un Epson si mai putin de 90" inch cu alte proiectoare.

Comment

Working...
                                X