Announcement

Collapse
No announcement yet.

Proiectoare si ecrane de proiectie.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Proiectoare si ecrane de proiectie.

Pe forumul vechi era un topic destul de consistent dedicat acestui subiect. Eu personal sunt interesat de subiect si sper sa continuam aici dicutiile.

De asemenea, pe langa discutii despre aparatura, consider foarte utile sfaturile despre amenajarea camerei in sine, calitatea imaginii unui proiector fiind influentata intr-o masura foarte mare de conditiile in care se face proiectia.
    Last edited by raven; 05-16-2018, 06:20 PM.

La mine situatia se prezinta in felul urmator:

-proiector Epson TW7300
    https://www.avstore.ro/videoproiecto...son-eh-tw7300/

-ecran de proiectie Elite Screen ELECTRIC XH 221cm x 124cm
    https://tehnicavizuala.com/shop/solu...omanda-inclusa

-suport de proiector Chief Kitec

De proiector sunt foarte multumit, are dotari excelente, zoom, mare lens shift electric, cam tot ce-mi puteam dori in zona respectiva de pret. Ecranul e ok si cam atat, se poate si mai bine, dar camera este cu peretii albi, am destul de multa lumina reziduala si atunci nu avea rost sa fac o investitie mult mai mare in ecran. Suportul de tavan este si el excelent, recomand.

Pe viitor vreau un ecran putin mai mare (240-260 latime) si un proiector 4K nativ. Nu voi face nici una din aceste investitii pana nu conving nevasta sa vopsim peretii gri inchis sau ceva asemanator.

Comment

Ai avut cumva ocazia sa vezi in actiune modelele 4k mai ieftine de la Optoma sau BenQ? De pilda UHD60 sau ceva similar de la BenQ?

Am vazut in showroom la avstore TW9300 si m-au impresionat culorile foarte vii si imaginea fluida. Zonele intunecata in schimb le-am perceput cam lipsite de detalii. Stiu ca producatorii folosesc niste tehnologii care sa accentueze senzatia de negru, acel ,,true black'' dar asta poate sa vina cu repercursiuni asupra nivelului de detalii in zonele intunecate.
      Last edited by raven; 05-16-2018, 10:25 PM.

Comment

eu recunosc ca mi-am luat o mare teapa cu proiectoarele, pana la nivelul cand mi-e sila de ele. Mai exact: nu am gandit bine set-up-ul, am zis ca am luat proiector, am ecran, totul e perfect.

pe scurt: am proiector benq short throw, camera aproape dedicata, ecran de proiectie ok-ish (manual). Am luat o mare teapa cu proiectorul ST - il am in campul vizual (sta pe un stand special) cand ma uit la orice si e foarte deranjant. In plus, am descopeit ca vad efectul de rainbow la aproape orice proiector DLP. Inchei cu faptul ca ma deranjeaza enorm zgomotul si caldura emisa de proiector.

In plus, un stand ok este foarte greu de gasit. Orice milimetru deranjeaza imaginea. Pentru mine nu mai merita deranjul.

Comment

Faptul ca ai facut o achizitie neinspirata nu trebuie sa te descurajeze. Cat despre rainbow, de exemplu Benq W1110s al meu la 60hz utilizeaza roata de culoare la 4x, unde eu percep rainbow un pic, dar daca scad refresh-ul la 50hz roata ruleaza la 6x. Am facut un calcul si vin 7200rpm vs 9000rpm. Sincer, nu mai e deloc perceptibil rainbow la 50hz 6x iar eu sunt foarte sensibil la asta. Documenteaza-te putin sau incearca direct sa faci asta daca poti, sa rulezi in intervalul 24hz-50hz. Roata de culoare are un sunet ascutit, se aude ca merge mai turat cand schimbi refresh rate-ul.

Cat despre zgomot si caldura, seteaza lampa in modul Eco(nu smart eco bullshit) si asigura-te ca nu ai modul "High altitude" sau ceva de genul asta activ. La mine pe modul Eco foloseste doar doua din cele trei ventilatoare, la turatie redusa. Sincer, un W1110/1120 cred ca va fi arhisuficient pentru 90% din utilizatorii obisnuiti, mai ales dupa o reglare corecta. Nu e perfectiunea intruchipata, dar chiar si eu, care sunt destul de pretentios, sunt surprins cate-odata cat de bine se vede si cat de placuta e experienta pe care o ofera pe o diagonala de 120" cu lampa in Eco si mod de culoare Cinema.

Comment

Din cate am inteles tehnologia short throw presupune cresterea costurilor de constructie a proiectorului si, daca nu ai nevoie neaparat de aceasta facilitate, iesi mult mai bine cu unul clasic.

Comment

thx @Honda, dar acum suflu si in iaurt .

Eu as zice asa: pentru cine vrea experienta de cinema: Proiector cu 3LCD (daca nu vedeti rainbow effect, merge si DLP), normal, minim 1080p, cu brightness cat mai mare.

Pentru orice altceva - un proiect laser, mic. Alt compromis e prea scump.

Comment

Treaba se complica ,financiar vorbind, daca vrei neaparat 4k, fie si dupa standardele Optoma. In acest caz optiunile sunt putine, daca nu dispui de un buget foarte mare.

Momentan cel mai ieftin proiector 4k laser este UHZ65 (4500 euro). Cu toate acestea suma este foarte mare, daca ne gândim ca nici macar nu stie rec.2020, adica nu e capabil sa afiseze continutul HDR asa cum trebuie. Ca sa nu mai spun ca este greu de utilizat in gaming, intrucat are un lag urias, iar cei de la Optoma nu au setari care sa iti permita in game mode sa micsorezi acel input lag.
                Last edited by raven; 05-19-2018, 12:27 PM.

Comment

Sincer, un w1110s nu mi se pare deloc rau pentru o camera obisnuita si un om normal. Rainbow e mult mai putin vizibil decat la vechiul W1070(care a fost gamechanger in lumea 1080p accesibile), iar cand e folosit la 50hz dispare total rainbow pentru cineva foarte sensibil ca mine.

Cum spune si Raven, daca nu e must have, short throw e de evitat. Brightness-ul la W1110s cu lampa pe Eco si mod Cinema e absolut ok pe 120", intr-o camera cu ceva lumina chiar si noaptea(becuri led + intrerupator cu led in el, practic lumineaza un pic si cand sunt oprite) cred ca intr-o camera cu bezna poate urca la 140-150" fara a avea nevoie sa pui lampa le Normal.

3LCD-ul din zona asta e Epson TW5600 care din cate am citit e mult peste generatia precedenta, dar tot e un pic sub Benq ca MLL si contrast.

Brightness-ul trebuie sa fie adecvat, nu cat mai mare.

Cat despre 4k/4k enhanced, e un subiect in sine. Pe scurt, entry level-ul de la Benq are contrast mai slab decat un W1110/W2000, deci castigi detaliu, pierzi negru si pe destul de multi bani. Clar 4k dintr-un chip mare, cu optica decenta, va fi gamechanger, dar s-ar putea sa fii surprins de ce detaliu poate oferi ceva precum am eu, unde blocul optic e din sticla, nu de plastic precum la faimosul W1070 si majoritatea entey level. Short throw e un compromis prea mare dpdv al opticii.

In incheiere pot spune ca W1120/TW5600 sunt proiectoarele entry level de buget ale momentului. Din cate stiu Optoma nu foloseste roata de culoare RGBRGB precum Benq, imi lasa impresia ca nu au experienta asa multa pe zona entry si lumea de fel alege Benq, dar cine stie, poate o sa am ocazia sa incerc unul si ma voi razgandi.
                  Last edited by H_O_N_D_A; 05-19-2018, 07:12 PM.

Comment

Originally posted by H_O_N_D_A View Post
                    Clar 4k dintr-un chip mare, cu optica decenta, va fi gamechanger, dar s-ar putea sa fii surprins de ce detaliu poate oferi ceva precum am eu, unde blocul optic e din sticla, nu de plastic precum la faimosul W1070 si majoritatea entey level.
                    Pentru experienta cinematografica, in momentul de fata, un Full HD bun inca se tine bine, nefiind chiar asa multe filme 4k pe piata (majoritatea sunt remasterizari ale unor productii vechi), problema este ca pe mine personal ma pasioneaza mult si jocurile, iar acolo diferenta de rezolutie este mult mai saritoare in ochi decat la filme.
                    Last edited by raven; 05-19-2018, 09:56 PM.

Comment

Si eu folosesc sculele audio/video pentru tot. E frumos eyecandy, dar in miscare detaliul/sharpness perceput scad enorm. Am niste mostre de la Calin de pe forumul vechi, mostre de blackwidow si pot sa spun ca ofera o imbunatatire sesizabila a claritatii si detaliului pe 1080p. Gaming 4k inca e prohibitiv, daca vorbim despre detalii high-ultra cu 60fps locked in titlurile misto, iar daca ma gandesc ca jocurile ce tin de reactie rapida le joc cu vsync off e tragic deja. Nu neg ca e misto pentru eyecandy, dar am zis si mai sus, nici macar 4k enhanced decente nu prea sunt, si ofera un black level cam dezamagitor. Un ecran bunicel iti va creste satisfactia cu un proiector 1080p si ceva gen Darbee nu ar strica, dar nu stiu cat lag introduce.

Comment

Pe mine m-a cam intriga treaba asta cu nivelul de negru. Prin prezentarile comparate de proiectoare, vazut de mine pana acum, nivel de negru bun inseamna o pierdere a detaliilor in zonele intunecate. Imi amintesc de o comparatie intre Optoma UHD60 si UHD65. Erau scene in care pe UHD65 efectiv nu vedeai animite lucruri (oameni, obiecte, etc), chiar daca negrul era mult mai profund. Am observat si la monitorul pe care-l folosesc un prezent, un LG 40 inch, UHD, când il pun pe modul film zonele intunecate devin mai putin vizibile. Este o problema generala sau proiectoarele/ecranele scumpe iti ofera atat un negru intes cat si detalii bune in zone intunecate? Eu personal prefer un negru mai spalacit decat senzatia aia ca trebuie sa ma chiorasc sa vad ce se afla in anumite zone ale ecranului.
                        Last edited by raven; 05-20-2018, 10:14 AM.

Comment

Asta inseamna ieftin, compromisuri mari. Cat despre 4k/4k enhanced, uita-te doar la cele cu chip mare, astea entry au majoritatea chipuri mici.

Comment

Nu stiu ce inseamna acest ,,ieftin'' pentru ca, asa cum am spus mai spus, si TW9300 l-am perceput ca avand probleme cu zonele intunecate. Are culori spectaculoase, negru intens, dar te chiorasti sa vezi oamenii sau alte detalii noaptea. Mai bine mai spalacit, dar sa vad toata scena.

Comment

Eu stiu de la Calin ca TW9300 e the bomb in momentul asta in zona respectiva de pret. Pentru ceva superior trebuie sa sari la Sony sau JVC(care e de top), in materie de MLL(adica black level), detaliu, tot. Calibrarea conteaza si ea, nu poti trage concluzii absolute asa usor, poate doar cat de bine se vede in camera de test, out of the box.

Comment

Working...
                              X