Announcement

Collapse
No announcement yet.

Discutii despre media playere si streamere- orice format (Linux / Android / altele)

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Discutii despre media playere si streamere- orice format (Linux / Android / altele)

Sa discutam putin despre media - playere. Incep sa descriu modelele folosite personal: chromecast (v1, v2), Apple TV 2, Wetek Core, Apple TV 4K. In categoria 'playere pensionate' am XBOX original si Popcorn Hour A110

Mie imi trebuie obligatoriu Kodi + skin Confluence, nu ma inteleg cu alte playere; la fel, nu suport androidul pe TV . Wetek Core este perfect pentru 1080p , cu passthrough / decodare audio fara probleme. Suporta 4k (x264 / x265), insa doar 8 bit. Are de asemenea un suport software foarte bun, fiind actualizat constant cu distributii libreelec / openelec.

Apple TV 4K merge perfect pentru HDR, si are doua mari avantaje - auto switching SDR / HDR si auto switching frame rate. Are de asemenea un fork de Kodi numit MrMc si aduce la un loc Netflix / Hbo GO / Amazon Prime + Kodi.

Chromecast este prea limitat pentru a fi utilizat standalone, are utilizari punctuale si nu poate inlocui un media player dedicat.

1. In categoria budget, cred ca cele mai avantajoase media playere sunt cele cu amlogic s912, pentru care exista macar un build de CoreElec sau LibreElec, astfel incat sa functioneze corect cu content 4K / HDR. Exceptia este mi box, care la un pret de sub 300 lei este best buy. La acest nivel, 90% din oferta sunt chinezarii, care merg sau nu merg - buyer beware.

2. Raspberry PI poate fi o optiune, dar dupa parerea mea este prea limitat si ergonomia poata lasa de dorit (estetica + lipsa telecomanda)

3. O clasa mai sus sunt cei de la Zidoo / Minix, care ofera hardware excelent, suport software bun, dar sunt un pic prea apropiate ca pret de Apple TV 4K - adica prea scumpe. Oricum, acesta este minimul pentru cine vrea 4K / HDR / 10 bit / x265 - hassle-free.

In ce priveste playerele gen Popcorn Hour / Dune / restul cu chipset Sigma / Allwinner / Rockchip - nu ma pronunt, las pe altii. Personal nu imi plac interfetele video custom si suportul software best effort.
    Last edited by mike; 05-05-2018, 07:19 AM.

O mentiune speciala se impune pentru Xbox One S: dupa ce Kodi 18 iese din alpha, consider ca Xbox One S va fi cel mai bun device all-in-one ca media player. Xbox One S face tot ce poate Apple TV 4K + Kodi + cu un mare plus: are si player blu-ray UHD, totul la un pret de 999 lei.

Comment

Poti sa dezvolti te rog un pic? Experienta mea cu consolele este 0 dar ce spui mai sus suna foarte bine. Deci daca inteleg bine, pe Xbox One S se poate pune Kodi, merg si addon-uri gen Exodus? Dar Netflix si HBO Go ?
      Hala Los Blancos El Mejor Equipo Del Mundo!

Real Madrid Y Nada Más!

Comment

i/ netflix cred ca merge, ii/ hbo go nu, iii/ ce ai mai zis tu da . Oricum, Kodi e inca in alpha, mai sunt multe de rezolvat, deci acum nu recomand decat celor care au nevoie obligatoriu de UHD BR, si au chef de alpha-testing.
        Last edited by mike; 05-05-2018, 08:10 AM.

Comment

Dupa ce mi-am luat primul tv 4k am inceput sa ma uit la playere uhd dar toate erau cam scumpe, asa ca am mers pe cel mai ieftin de atunci, cred ca si de acum, xbox one s. La 199£ cu 2 jocuri gratis, poti vinde jocurile si controllerul (daca va fi folosit exclusiv ca player) si iesi si mai castigat. Ca pe urma dai 20-25£ pe fiecare film e alta treaba. Recomand o telecomanda pt xbox, face viata mult mai usoara la vizionarea filmelor, navigarea meniurilor.

Plus ca merg si jocurile pe ea, dar pt asta am ps4 pro si pc.

Daca e sa fac upgrade, iau ceva care stie toate formatele HDR, mai ales dolby vision. Probabil ceva panasonicc, dar nu bestia ub9000...

Comment

dap, inca este cel mai ieftin . Spre deosebire de ps4, ruleaza si cd-uri audio .

Comment

O intrebare care nu stiu daca se poate incadra 100% in aceasta sectiune dar incerc... Exista un dispozitiv hardware dedicat care sa faca ce poate face un winamp + pluginul de soutcast dsp? Adica concret... sa introduc audio in el si sa pot face un post de radio online. Multumesc anticipat.

Comment

te referi la ceva de genul asta: http://streammonster.com/Shoutcast ?

as fi curios sa stiu de ce trebuie sa fie hardware dedicat? Un minipc / nuc nu e bun?
                Last edited by mike; 05-20-2018, 06:46 PM.

Comment

Da, ceva de acest gen. Imi trebuie pentru a exclude un calculator, pe care ruleaza winamp+southcast v2.0 la un post de radio local.
                  In Romania se poate cumpara de undeva cel de 149$?

Comment

Working...
                  X