Announcement

Collapse
No announcement yet.

Totul despre NBA

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Totul despre NBA

Playoff-ul pana acum cu bune si rele:

-mare dezamagire Raptors, si-au dat cu stangul in dreptul doua meciuri la rand.

-mare dezamagire si 76ers pana acum, Boston are 2-0 in conditiile in care are cei mai buni doi jucatori accidentati pentru tot sezonul si joaca practic cu debutanti.

-super-surpiza Boston, foarte biine pusa in teren de antrenor, jos palaria.

-in vest nu prea sunt surprize, cu exceptia lui Donovan Mitchell de la Jazz, debutanta, care a doborat recordul lui Jordan de puncte in playoff pentru un rookie.

-Golden State Warriors, aka Campionii, sunt mari favoriti si sezonul asta. Daca nu se accidenteaza cineva, atunci nu prea au cum piarda. Finala va fi de fapt semifinala din vest Golden State vs Rockets.

Probabil vom vedea o noua finala Cavs vs Golden State, adica Lebron vs Durant&Curry, ceea ce e interesant, dar dezechilibrat. Lebron nu are echipa deloc si nu poate castiga chiar de unul singur titlul in NBA.
    Last edited by Savu; 05-06-2018, 11:18 PM.

Foarte bine punctat, pe un topic pe care ma bucur sa il vad si aici!

Lebron joaca de unul singur, Love mai are sclipiri rare, iar raptors nu au ce cauta in playoffs, cu tot cu Drake de pe margine...
    Ben "not a rookie" Simmons cu 1 pct in 30 de minute de joc, nici Lonzo nu poate egala o asa contra performanta! Pacat, au o echipa foarte frumoasa, cu fultz, simmons, embiid, saric, jj, la anul vor fi si mai buni!
    Foarte bucuros as fi ca Jazz sa faca surpriza vs rockets, am asa o antipatie pt harden, nu stiu de ce, parca joaca anti basket cateodata, mai mult cauta faulturi decat plays. MVP clar totusi... Nu imi place nici paul, nici gordon, nici andersen, doar trevor ariza si asta ca e fost laker!
    Boston e unde e doar datorita antrenorului. E un miracle maker! Doi jucatori care imi plac foarte mult in jaylen brown si tatum, sper sa ajunga departe!
    Warriors nu au adversar nici anul asta.

Lebron si Durant la lakers la anul? Au bani.

Go lakers!

Comment

Durant nu pleaca nicaieri, este in pozitia perfecta sa mai castige 1-2 campionate, banii nu sunt o prioritate, s-a vazut in pauza competitionala, cand a renuntat la 10 milioane ca sa tina echipa intacta.

Ce sa caute Lebron la Lakers? Nu vede nici semifinalele la anul daca se duce la Lakers si la un moment dat varsta lui isi va spune si ea cuvantul. Are doua variante, sa ramana acasa si sa-si creasca legenda ca fiiul ratacitor care a dus Cavs in 4-5 finale consecutive si care a adus pentru orasul sau primul titlu dupa 50+ de ani (de atunci nu mai castigasera Browns titlul in NFL cu legendarul Jim Brown in echipa). Varianta doi este sa se duca la o echipa cu mare potential sa castige la anul, si aici sunt fix trei posibilitati. 1. 76ers, 2. Rockets 3. Spurs (daca nu pleaca Kwahi). Prima optiune de departe este 76ers, la Rockets o sa fie greu sa-i ia fata lui Harden.

Si ca tot veni vorba de MVP Harden, are cel mai bun step-back-J din istoria NBA. A si face cei mai multi pasi din istorie, dar in NBA nu prea se fluiera asa ceva.

Comment

Originally posted by Savu View Post
        Varianta doi este sa se duca la o echipa cu mare potential sa castige la anul, si aici sunt fix trei posibilitati. 1. 76ers, 2. Rockets 3. Spurs (daca nu pleaca Kwahi). Prima optiune de departe este 76ers, la Rockets o sa fie greu sa-i ia fata lui Harden..
        Philadelphia are o echipă tânără.. Embiid a semnat pe 140 de milioane, Simmons și Fultz mai au ani buni pe rookie contracts, Marile avantaje ale celor de la 76ers în raport cu celelalte variante enunțate de tine, ar fi : 1.) potențialul lotului este incomparabil mai mare decât cel pe care îl are la Cavs 2) au flexibilitate financiară de a îl lua, fără prea multe mutări, păstrând și câtiva shooteri 3.) joacă în estul mult mai slab valoric. Sunt și câteva probleme: 1.) nu știm cum i-ar putea influența jocul lui Simmons ( care are nevoie de minge pentru a fi eficient ) 2.) nu știm dacă staff-ul tehnic este suficient de competent și experimentat pentru a aduce un titlu 3.) Lebron + 76ers,în clipa de față, nu cred că îi pot depăși pe cei de la Golden State (excluzând posibilitatea unor accidentări).

Apoi, Rockets.. pentru ajunge acolo sunt multe schimări pe care cei din Houston le-ar avea de făcut.. 1.) să scape de contractul lui Anderson (extrem de greu) 2.) să îl dea pe Gordon (al doilea.. după Lou Willams, în opinia mea pentru titlul de 6th of the year) și alți câțiva 3.) să negocieze cu Paul pentru un max. și nimic mai mult .. + alte câteva.. Dacă ar reuși .. cred că ar fi peste GS.. deși toți 3 sunt înnebuniți după minge (CP3 a dovedit anul acesta că poate face compromisuri..). Un alt mare plus pentru Lebron la Rockets, dincolo de prietenia sa cu CP, ar fi piața.. Houston este o piață de top.. iar în Texas nu sunt taxe

În cele din urmă am ajuns la echipa mea favorită San Antonio Spurs (( o voi anunța din start .. pentru a nu exista semne de întreare) sunt fan SAS de o veșnicie.. și asta încă de când eram un puști iar echipa nu ajunsese să câștige încă vreun titlu).. cu Pop pe bancă și Kawhi acolo .. nu cred că există o variantă mai bună pentru el dacă își dorește câștigarea titlului și prelungirea carierei sale la un nivel de top.. Dacă își dorește să îl depășească pe Jordan *grea sarcină!) .. Asta ar fi combinația.. din atât de multe motive. Aldrige a dovedit că poate juca la nivel înalt acest sezon, Murray promite un viitor bun.. cu o renegociere a contractului lui Gasol și o semnare a lui Tony pe un contract mult mai mic + un aruncător bun .. cred că echipa ar fi peste 65 de victorii la anul..
        Spurs este atât un răspuns cât și o provocare pentru Lebron..
        Cu toate astea .. deși mi-ar plăcea să îl văd la San Antonio ( alături de singurul antrenor care l-ar mai putea învăța ceva) nu cred că se va întâmpla.. Piața nu poate rivaliza cu celelalte., Lebron ar avea câteva lucruri pe care ar trebui să le accepte și cu care nu se va întâlni nicăieri altundeva.. Familia sa nu cred că ar agrea să vină în Alamo

Vom afla la vară ce se va întâmpla.. și ce își dorește dincolo de toate.. dar de ar fi să iți răspund sincer.. tot la Cavs cred că îl vom vedea și la anul...
        Last edited by DionCassius; 05-05-2018, 08:52 PM.

Comment

Nu se duce la spurs doar din cauza lui pop. Ar fi primul antrenor cu backbone din cariera lui si nu cred ca va fi happy. Daca zvonurile sunt pe bune, knicks scrie pe el in vara. Desi 76ers cu lebron suna extrem de bine pt orice fan nba, in afare cavs fans.

Comment

Si am ajuns de unde am plecat anul trecut, cu Huston in locul lui SA Spurs.

In est castiga Cavs, in vest probabil GSW si avem din nou aceeasi finala ca in ultimii 3 ani. Sanse mici totusi sa bata Cavs, sunt mai slabi ca anul trecut.

Comment

Esti asa sigur la cavs vs celltics? E fenomenal ce a facut Brad Stevens fara Kyrie si fara Hayward, doar cu rookies si roleplayers. Omul asta va castiga multe inele in cariera lui de antrenor, nu anul asta insa.

Sper ca warriors sa ii calmeze pe harden, paul and co si sa mai ia trofeul inca o data.

Comment

Si la 0-2 am incredere in Cavs, atat de bun este Lebron

Comment

Lebron este factorul X, nu poți face afirmații împotriva lui, nu în Est cel puțin.. Cred că în cazul în care cei de la Celtics vor câștiga una dintre următoarele două, seria se va decide în 5.
                  Greu de spus.. Celtics a jucat prost în deplasare în a doua jumătate a sezonului și există câteva semne de întrebare. Nu au nici un star în teren, dar au un antrenor de excepție..
                  Oricum ar fi, 5, 6 sau 7, Celtics o vor scoate la capăt anul acesta. Cavs ar avea nevoie de o minune pentru a birui, iar apoi, în finală, ce ar putea să facă într-o confruntare cu GS cei din Cleveland? Sunt aproape sigur că am avea parte de un 4-0 lejer.. Cei din Boston au mai multe șanse de a câștiga măcar o partidă.

Citind câteva articole și urmărind rezumatul primei partide .. Rockets nu oferă nici o speranță... Dacă Golden State va câștiga în noaptea aceasta se va termina 4-0 fără a exista vreun semn de întrebare.
                  În ciuda așteptărilor inițiale, cel mai probabil, vom avea parte de un final plicticos și de astă dată.
                  NBA are nevoie de schimbări: o evoluție consistentă a celor de la 76ers+ venirea unui jucător precum Paul George; revenirile lui Kyrie și Hayward la Celtics, sănătoși și gata de luptă la finalul sezonului următor; plecare lui Lebron de la Cavs la Houston sau la Spurs.

Comment

GSW au beneficiat de o conjuctura, Klay si Curry sunt draftati de ei, Curry din cauza problemelor la glezne a luat doua MVP-uri cu salariu 10 mil/an, spike-ul urias de salarii de acum doua sezoane si faptul ca Durant era free agent si a vrut sa plece. In mod normal nu se poate asambla o asemenea echipa, nu-ti ajung banii.

Daca Durant alegea sa ramane la OKC, ramaneau contender pentru 4-5 ani si chiar cred ca ar fi luat si un titlu acolo. Westbrook si Durant plus Adams si cativa role playeri, pusi in teren de un antrenor adevarat nu de incompetentul actual ar fi fost o echipa teribila.

Sa vedem ce se intampla in seara asta, la 0-2 cu Huston in deplasare, GSW sunt practic campioni.

Comment

Rockets au jucat bine. Dacă vor reuși să câștige o partidă în deplasare va deveni interesant...

Comment

Au jucat bine? Au jucat incredibil! Sa ai 80+ puncte de la rezerve, sa dai 3 dupa 3 dupa 3...pff. DAR nu cred ca pot mentine acelasi ritm pt urmatoarele meciuri. Si in acelasi timp nu cred ca Steph va mai avea un singur 3 intr-un meci sau klay un meci prost ofensiv... Sper la un 4-1 rapid pt hamptons five si odihna pt tinerii de la celtics, care sper sa treaca usor de lecavs.

Comment

Ce face lebron cu juniorii de la celtics? Egaleaza si ia game 7 sau pierde si pleaca de la echipa 100%?

Ceva emotii la gsw-rockets dar am incredere in hamptons 5, nu prea ai cum sa pierzi o serie de 7 cu o asa echipa.

Comment

Lebron face bine, e mare de tot, si la propriu si la figurat... 😀

Diseara sper sa bata GSW, sa vedem din nou KD vs Lebron in finala. Harden si CP3 merita tot respectul, au reusit sa fie muuuult mai buni decat credeam.

Comment

Gata, ne-am intors de unde am plecat. Cel mai bun jucator VS cea mai buna echipa. Nu vad cum ar putea Cavs sa castige, dar astept sa ma surprinda.

Comment

Working...
                              X