Announcement

Collapse
No announcement yet.

Recomandare amplificator casti

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Eu când am vazut prima oara mufa balansata de la hd660s am zis ca nu am unde o baga si am dat bani degeaba pe casti, asta inainte sa vad si al doilea cablu care era de 3,5mm.
    E chiar ciudat. Astia de la fiio oare de ce n-au mers si ei pe 3,5 sau ca ceilalti? Fiecare cum il tuna. Si peste ceva vreme o sa avem mai multe cabluri de carat decat scule.

Comment

In ce sens FiiO nu au mers pe 3.5mm? Cele mai uzuale standarde de mufa balansata mica sunt 2.5mm cum are FiiO/AK/Onkyo/Pioneer sau 4.4 Pentaconn cum au Sony si Sennheiser. In momentul asta cele mai mult playere/dac-uri portabile cu iesire balansata sunt pe 2.5mm exact cu are si FiiO.

Comment

Mai nou, și FiiO a început să folosească 4.4mm Pentaconn ( AM3B ).

Eu cred că 4.4mm Pentaconn este cel mai potrivit jack balansat de pană acum, în opinia mea este potrivit atât pe gadgeturi portabile ( DAP-uri/ AMP-uri portabile ), cat și pe sisteme mai mari, pentru casă. De fapt, cred că este cam singurul jack gândit special pentru asta, pentru că celelalte tipuri de mufe sunt împrumutate, nu au fost concepute special pentru așa ceva. Oricum, personal găsesc Jack-ul de 2.5mm periculos de fragil ( dacă nu mă înșel, acum mulți ani, acest Jack de 2.5mm se folosea la headset-urile telefoanele mobile, dar nu pentru mult timp, pentru că au trecut la standardul de 3,5mm destul de repede ).

Comment

Ma refeream la faptul ca era mai simplu daca mergeau pe 3,5 mm si cu iesirea balansata. Scuze pentru afirmatia de mai devreme, mi-am dat seama ca nu ma prea pricep in domeniu.

Comment

Jack-ul balansat de 2.5mm are avantajul ca este foarte mic. Este perfect pentru castile de tip in-ear unde Pentaconn-ul de 4.4 poate fi putin prea mare.

Comment

Salut , ce amplificator imi puteti recomanda pentru Fiio Fh1 .

Comment

Originally posted by Floris View Post
                Salut , ce amplificator imi puteti recomanda pentru Fiio Fh1 .
                Nu ai nevoie de asa ceva, FH1 sunt prea eficiente, suna tare si din telefon.
                Tine minte ca orice amplificator cat de bun nu ar fi, va induce un plus de distorsiuni, daca ai un volum destul din sursa mobila nu ai nevoie de amplif.
                Last edited by Darku; 07-24-2018, 04:10 PM.

Comment

Mersi , asta insemnand ca am nevoie doar de un dac mai potent, decat telefonu pe care il folosesc!?

Comment

Mersi , asta insemnand ca am nevoie doar de un dac mai potent, decat telefonu pe care il folosesc!?
                    Da, dac-ul il poti imbunatati. Ce telefon folosesti? Sau pe ce asculti?

Comment

Momentan ascult la un samsung a5 , urmand sa fac trecerea la un lg g6 urmatoarele 2 saptamani.

Comment

Salut din nou
                        Am reusit sa imi fac propriul cablu balansat de 2.5 pt hd660s. A durat ceva mai mult pana au venit conectorii din china, dar a meritat așteptarea. Am făcut un cablu de ~1,2 m. E super pt stat in pat cu laptopul in brate. Daca are cineva nevoie de un conector de 2.5 balansat sa dea un semnal, mai am vreo 2 (de rezerva).

Comment

Momentan ascult la un samsung a5 , urmand sa fac trecerea la un lg g6 urmatoarele 2 saptamani.
                          Poti incerca sa iei un dac si un cablu OTG.

Comment

Salut
                            As vrea sa fac un upgrade in ce priveste amplificatorul. Ma gandesc la un buget de 1500 (de preferat) dar se poate ajusta daca se justifica diferenta pana aproape de 2000. Ce imi recomandati?
                            Castile folosite sunt sennheiser hd660s, fiio fh5 cu cablu balansat. Pe viitor ma gandeam la un hd 800. Dar mai e pana acolo.
                            Astept sfaturile si recomandarile voastre. Mersi

Comment

Personal consider Fiio Q5 cel mai tare DAC/AMP de la Fiio la ora actuala si cea mai buna solutie in bugetul dat. Consider ca e la egal cu X7 mk2 dpdv sonic si scapi de toate neajunsurile unui DAP, folosesti telefonul propriu prin BT cu Q5, exact ca mine, iar acasa prin USB/Optic daca vrei sa scoti untul din el(desi diferenta e foarte mica). Diferenta intre X5 mk3 pe care il detii si Q5 e dramatica dpmdv, desi au acelasi dac, Q5 = X7 mk2 ca sunet, plus ca pe bluetooth se aude excelent. In plus ai deja doua cabluri balansate de 2,5mm, e no-brainer parerea mea.

P.S. Daca mai ai vreo mufa 2,5mm 4pin as fi interesat de 1-2 bucati.
                              Last edited by H_O_N_D_A; 11-21-2018, 01:38 PM.

Comment

Mersi. Ma gandeam sa aleg intre asta si mojo. Vorbim pe pm pt mufa

Comment

Working...
                                X