Announcement

Collapse
No announcement yet.

Recomandare amplificator casti

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Recomandare amplificator casti

Salut
    Sunt nou prin zona si in domeniu audio, asa ca va cer putin ajutorul.
    Mi-am luat de la avstore castile Sennheiser hd660s, de care sunt super incantat. Am reusit sa imi iau si un Fiio X5III intr-un final, il folosesc si pe post de dac pt laptop. As vrea sa va intreb daca are rost sa ma gândesc la un amplificator de casti in toata ecuatia asta?
    Am gasit o „oferta” de un fiio A5 la vreo 350 lei. Are rost sa ma incurc ? Sau sa ma orientez la altceva? Sau imi e destul x5-ul pt hd660s?
    Mersi frumos

Teoretic X5 III are putere suficienta sa conduca HD 660s. Eu te sfatuiesc sa cumperi un adaptor de la Pentacon 4.4mm la TRRS 2.5mm balansat si sa testezi cum functioneaza HD 660s cu cablu balansat conectate la X5 III. Iesirea balansata de la X5 III este mult mai buna decat cea SE cu jack de 3.5mm.

PS: adaptorul ala e al naibii de greu de gasit.

Comment

Parerea mea, ca fost detinator de A5, e ca la banii aia e pomana, doar ifi idsd micro mi-a placut un pic mai mult ca amp. Totusi, sunt de acord cu Savu, daca poti obtine mai mult din X5 pe iesirea balansata care are un fel de mod turbo, de ce nu?! Comoditatea incarcarii si manevrarii unui singur device e priceless. Chiar si cu stacking kit iese o caramida iar potentiometrul e usor incomod de manevrat si trebuie incarcat la 10h. Eu am ajuns sa apreciez ceva precum Fiio Q5 + AM5 extrem de mult.

Comment

Am inteles. Si acum partea cea mai dificila. Unde gasesc un adaptor din ala bun si de calitate? M-am tot uitat pe ebay, dar dupa cum am zis sunt incepator. am vazut ceva astfel de adaptoare de diferite marci. dar (intotdeauna e un dar) nu stiu ce sa aleg. M-ati putea ajuta cu un link ceva? Ceva de care sa fiu sigur ca nu iau teapa si dau banii degeaba? Mersi frumos amândurora.

Comment

Am tot cautat astfel de adaptor. Ajunge cam la ~450 lei cu tot cu transport. Momentan zic pas. Daca gasiti sau stiti in alta parte, puneti un link va rog. Multumesc

Comment

Ia un cablu ieftin pentru HD660 si cumpara o mufa 2,5mm 4 pin, e atat de simplu, iesi la ~100ron cred.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Comment

M-am gandit si la varianta asta, sau sa fac unul de la 0, sau sa iau un cablu fiio balansat si sa adaug doar terminalele de hd660.
              care ar fi mai ok?

Comment

Oricare, sunt niste sarme si mufe, nu-ti mai bate capul cu asa ceva. Atata timp cat mufele fac contact bine si cablul rezista in timp e tot ce te intereseaza.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Comment

OK
                  Ca idee in Romania gasesc conector de 2,5 balansat?

Comment

Am dat comanda pe ebay de vreo 5 conectori(sa fie), 3 drepti si 2 in unghi de 90. Sa vad cand or ajunge.

Comment

Eu am comandat de pe ebay de la un tip din UK care face cabluri. Sunt de calitate dar scumpicele. Cel mai ieftin cred ca e in jur de 250 de ron. Am luat special pentru FiiO. Trebuie sa mentionezi playerul folosit ca in cazul altora legarea se face altfel. Dar recomand cu placere acest individ. Am comandat 2 cabluri pana acum de la el. https://www.ebay.co.uk/usr/mavismodz...53.m1438.l2754

Comment

Culmea e ca varianta de la 2.5 la 4.4 exista, este de calitate si pretul absolut ok. Nu inteleg de ce FiiO nu au facut si varainta de la 4.4mm la 2.5mm, avea mult mai mult sens tinand cont de produsele pe care le au ei.
                        https://www.avstore.ro/accesorii-audio/fiio-bl44/
                        Attached Files

Comment

Ar trebui sa faca si de la 3,5 la 2,5. Exista casti cu 3,5 balansat destule si apar din ce in ce mai multe. Sa faca de toate.

Comment

Le-am dat mesaj celor de la fiio si au spus ca.... n-au .

Asta mi-au raspuns.

2018-06-13 15:09
                            Hi,
                            Sorry that we don't have that kind of adaptor to sell yet.
                            I try to find it on eBay and Aliexpress but couldn't find any of them. Sorry that I couldn't help.
                            Regards,
                            FiiO

Comment

Originally posted by dusty.ro View Post
                              Ar trebui sa faca si de la 3,5 la 2,5. Exista casti cu 3,5 balansat destule si apar din ce in ce mai multe. Sa faca de toate.
                              Eu sper sa faca cat mai putine

Daca iar apar 10 standarde diferite care au aceeasi functie e grav. Eu stiu cel putin 8 tipuri de conexiuni balansate diferite pentru casti, o idiotenie fara margini...

Comment

Working...
                              X