Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nedumerire Sennheiser HD 599

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Nedumerire Sennheiser HD 599

Salut, am gasit aceste casti la 350 de lei si nu stiu daca sa le cumpar sau nu, am un buget maxim de 500 de lei si o placa audio creative audigy se cu drivere modate de XFI. In principiu joc CS:GO dar nu asta e prioritar deoarece am un microfon pe fir zalman si impreuna cu o pereche de philips shp3000 am fost multumit in joc.

Beside that, ascult si muzica in foobar in format FLAC. Ca genuri muzicale mi-e greu sa va dau exemple, muzica e foarte diversificata, in general cand pun castile vreau sa se auda bine, sa me deconecteze de realitate, imi place sa sune relaxant pe o piesa blues de genul https://www97.zippyshare.com/v/TCfmAUDM/file.html dar si sa-mi ofere satisfactie pe un album Lindsey Stirling sau Metallica (desi ascult rar rock).

Placa audio e suficienta? Merita un DAC usb pe viitor? Ma gandeam tot la ~500 de lei. Mai mult nu cred ca ar fi necesar, pt. DAC as putea opta si pt. variante SH.
    Last edited by Vanlla; 05-28-2018, 06:00 PM.

Originally posted by Vanlla View Post
    Salut, am gasit aceste casti la 350 de lei si nu stiu daca sa le cumpar sau nu, am un buget maxim de 500 de lei si o placa audio creative audigy se cu drivere modate de XFI. In principiu joc CS:GO dar nu asta e prioritar deoarece am un microfon pe fir zalman si impreuna cu o pereche de philips shp3000 am fost multumit in joc.

Beside that, ascult si muzica in foobar in format FLAC. Ca genuri muzicale mi-e greu sa va dau exemple, muzica e foarte diversificata, in general cand pun castile vreau sa se auda bine, sa me deconecteze de realitate, imi place sa sune relaxant pe o piesa blues de genul https://www97.zippyshare.com/v/TCfmAUDM/file.html dar si sa-mi ofere satisfactie pe un album Lindsey Stirling sau Metallica (desi ascult rar rock).

Placa audio e suficienta? Merita un DAC usb pe viitor? Ma gandeam tot la ~500 de lei. Mai mult nu cred ca ar fi necesar, pt. DAC as putea opta si pt. variante SH.
    Da, merita fara discutie, sunt niste casti foarte bune si foarte confortabile. Recomand un FiiO E10k pentru ele, SH si ala daca gasesti la pret ok.

Comment

Bun, mulțumesc pt. răspuns.

Dacă elimin Audigy SE, pot să conectez și o pereche de Edifier R1800T III la el? Sunt niște boxe active.

Comment

Unde le-ai gasit la banii aia? Sa fie sursa sigura, altfel sunt sanse mari sa fie contrafacute - Sennheiser este unul din cele mai copiate branduri de casti.

Le poti incerca/tine pe placa de sunet momentan si decide mai tarziu daca au nevoie de DAC/amplificator de casti - le poti asculta combinate cu diverse DAC/amps la avstore, din ce-mi aduc aminte le au pe "peretele" de test.

Comment

La pro store. Le-a comandat deja cineva și e în regulă.

Ca recomandare mai primisem și akg 612pro. Astea sunt 500 de lei.

In legătură cu dac-ul nu ma grăbesc. O să-l achiziționez după 3-4 săptămâni și după niște probe cu un fiio x5 al unui prieten.

Eu sunt din Pitești, nu prea am drum pe la capitală.
          Last edited by Vanlla; 05-28-2018, 10:47 PM.

Comment

Ești sigur că este vorba de HD 599 și nu de HD 559?

Comment

Este 559 . Nu au avut niciodata 599 (din surse sigure stiu)
              Jriver Mc 23 -> Cambridge Audio DacMagic 100 -> NAD 326 Bee -> Dali Zensor 3

Comment

Acum am văzut ca am greșit titlul... Am dat copy paste și am luat altceva.

De 559 este vorba.

https://www.prostore.ro/casti/sennhe...-Head%2C+Negru

Poate modifică cineva titlul.
                Last edited by Vanlla; 05-29-2018, 07:01 PM.

Comment

Mi-au ajuns castile dar se pare ca placa mea de sunet e mult prea depasita sa le duca, distorsioneaza dupa 50-60%.

Momentan ascult pe un Fiio x5 imprumutat cu gainul pe low si sunt fix ce trebuie!

Sa incerc un e10k sau sa trec direct la e17k alpen2?

Merita diferenta de pret? Ar fi aproape de x5 pt. castile mele? Va reamintesc ca este vorba de HD559.

Comment

Working...
                  X