Announcement

Collapse
No announcement yet.

Closed back HD650

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Closed back HD650

Exista casti inchise care sa se apropie de Sennheiser HD650 si sa coste pana-n 2000 - 2500 lei?
    Vroiam un upgrade la munca de la HD 215 II.
    In-ear nu tolerez, on ear nu ma ajuta, deci categoriile astea ies din calcul.
    Am vazut ceva opinii cum ca Oppo PM3 ar fi asemanatoare dar si altele care ziceau ca nici nu se compara.
    Am testat Beyerdynamic DT 770 PRO 80, HD650 e peste la totate capitolele mai putin extensia la bas. In plus DT-ul avea un tiuit ciudat pe anumite piese, timp de o saptamana am tot sperat sa dispara dupa un eventual burn-in dar nimic. Le-am returnat, nu pot asculta asa ceva.
    Am ascultat pentru putin timp Momentum M2 Over Ear, acceptabile pe medii si inalte dar cu sunet infundat in zona de bas si medii joase.
    Mi-ar fi placut ca Sennheiser sa faca o versiune de HD6xx closed back in locul lui HD820, un 2000 lei isi permite mai multa lume sa dea.
    Si chiar daca-ti permiti nu vrei sa iei casti asa scumpe sa mergi cu ele la munca.

Multa lume si-ar dori un HD600/HD650 closed back, dar din pacate nu exista asa ceva. Nici n-ar avea cum "sa se apropie de Sennheiser HD650", castile inchise fiind mai problematice decat cele deschise, de asta nici nu prea exista high-end inchise. Poti sa testezi Sennheiser Urbanite XL, le-am ascultat foarte putin dar par mai echilibrate decat Momentum M2 over the ear(pe care le bat si niste HD598/599 lejer.

In-ear au confort diferit de la model la model, eu folosesc HD600 acasa si Fiio FH5 la munca. Vin cu vreo 12 perechi de doape, exista si doape spinfits aftermarket care ofera confort sporit, confortul e foarte ok, iar sunetul clar peste Momentum M2, dar totusi nu au rafinamentul, finetea, detaliul HD600, pierd pe inalte fata de HD600, iar basul e mult mai puternic si extins, are impact mai bun. Per total ma declar incantat.

Comment

Sunt si eu cu ochii pe FH5 pentru la munca si commuting, unde folosesc momentum in ear (bass cam bloated si lipsa prin mids, plus ca nu am reusit sa gasesc doape cu care sa imi stea bine in urechi) si momentum 2 (astea chiar au sunet bunut, as zice) alimentate din nano BL. Le-as inlocui pe amandoua cu ceva mai bun ca sunet dar si mai usor de transportat si purtat si fh5 sunt cam primele pe lista.

Comment

Ar trebui aruncata o ureche si la Dunu DN2000j,foarte detaliate,sunet 3D.
        Ca minusuri,scena nu este prea mare (desi la capitolul asta compenseaza prin cu totul alte calitati) si poate unii le-ar gasi cam bright,cu unele surse inaltele pot fi deramjante.
        Sunt cam pe la acelasi pret cu Fiio FH5 .

Comment

La noi in tara, pentru cine cauta casti pentru commute si munca, FH5 + Fiio BTR3/Q5 nu pot fi batute dpmdv. Fiio a lansat deja FA7, probabil vor fi cam tot pe acolo dpdv tehnic, dar vor oferi alt tip de sunet. FH5 sunt peste Momentum M2 over the ear la orice ora, dar clar sub HD600, cum am zis mai devreme.
          Last edited by H_O_N_D_A; 12-24-2018, 08:46 PM.

Comment

Honda,exista multe alternative la Fiio.
            De exemplu,dupa Fiio X3 II si X7 am un Cayin N6,care este cu mult peste ce am avut de la Fio. Probabil X7 II sa fie la nivelul lui,X5 III te asigur ca nu-i.
            Pentru la munca si commuting, as alege o pereche de IEM-uri in locul castilor inchise.
            Last edited by tulceanul; 12-24-2018, 11:59 PM.

Comment

In Romania gasesti numai Fiio in principiu. Oricum nu e corect sa le compari asa, Cayin N6 costa mult peste X5 mk3, care nu e oricum grozav ca sunet, dar macar ruleaza android, are wifi, deci stie streaming ceea ce Cayin nu stie, la bani mai multi.

Comment

Working...
              X