Announcement

Collapse
No announcement yet.

Player portabil, optiuni

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Player portabil, optiuni

Momentan ascult muzica in depalsare direct de pe un telefon Samsung, folosind castile Fiio F9.

Eu personal am in minte cateva posibilitati pentru un eventual upgrade:

1) cea mai ieftina varianta Fiio Q1 Mk2

Arata binisor in specificatii, are si iesire balansata, posibil un best buy in zona lui de pret. Principala mea temere este legata de posibilele probleme de functionare cu telefonul android. De asemenea daca imi vine ideea sa infig niste casti mai greu de condus, amplificarea aia sigur nu o sa ma satisfaca.

2) Player portabil Fiio X5 III , varianta de mijloc ca buget

Componentele interioare sunt solide, din categoria celor cu pretentii de audiofilie. Ma ingrijoreaza doar eventualele probleme de functionare. Din cate am inteles este cam lent si are probleme cu conexiunea wireless. De asemenea am pretentia sa functioneze si ca desktop DAC când am nevoie de asa ceva. Z spunea intr-un review ca s-a chinuit o ora sa-l faca sa functioneze cu laptopul lui si n-a reusit.

3) DAC/AMP Fiio q5, Mojo sau ceva de la Ifi.

Dincolo de extinderea cam mare a bugetului, am aceeasi temere legata de eventuale probleme cu functionarea acestor dispozitive pe telefonul android.

4) Telefon LG v20/V30 , cel cu veleitati audiofile. Problema este ca V20 nu se mai gaseste nicaieri iar V30 mi se pare prea scump.

A testat cineva aceste telefoane?

Orice sfat pertinent este binevenit.
    Last edited by raven; 05-06-2018, 04:04 PM.

Originally posted by raven View Post
    Momentan ascult muzica in depalsare direct de pe un telefon Samsung, folosind castile Fiio F9.

Eu personal am in minte cateva posibilitati pentru un eventual upgrade:

Arata binisor in specificatii, are si iesire balansata, posibil un best buy in zona lui de pret. Principala mea temere este legata de posibilele probleme de functionare cu telefonul android. De asemenea daca imi vine ideea sa infig niste casti mai greu de condus, amplificarea aia sigur nu o sa ma satisfaca.

Componentele interioare sunt solide, din categoria celor cu pretentii de audiofilie. Ma ingrijoreaza doar eventualele probleme de functionare. Din cate am inteles este cam lent si are probleme cu conexiunea wireless. De asemenea am pretentia sa functioneze si ca desktop DAC când am nevoie de asa ceva. Z spunea intr-un review ca s-a chinuit o ora sa-l faca sa functioneze cu laptopul lui si n-a reusit.

Dincolo de extinderea cam mare a bugetului, am aceeasi temere legata de eventuale probleme cu functionarea acestor dispozitive pe telefonul android.

4) Telefon LG v20/V30 , cel cu veleitati audiofile. Problema este ca V20 nu se mai gaseste nicaieri iar V30 mi se pare prea scump.

Orice sfat pertinent este binevenit.
    FiiO Q1 MK2 o sa-ti ofere pe balansat 75% din ce ofera Q5/Mojo/Ifi la 20% din pret. Merge cu orice Android care suporta OTG Audio-out.

Toate celelalte sunt foarte bune (Mojo si Q5 am testat mult, Ifi-ul nou inca nu), dar sunt semnificativ mai scumpe si mai mari, Mojo se incalzeste ca la balamuc si nu are iesire balansata, Q5 e mare cat un X7 etc. Daca bugetul iti permite merita, daca suma aia e un efort f mare...mai bine ia Q1 MK2, raportul pret-calitate fooooarte bun.

Am testat V20 e decent, chiar bun. Nu este la nivelul unui player dedicat, dar este mult mai bun decat majoritatea celorlalte telefoane.

Comment

In cazul asta o sa raman la Q1 MK2. Daca au pe la avstore aparatele respective disponibile pentru test, o sa infig F9 in ele sa vad daca merita efortul. Poate pentru urechile mele n-o sa fie cine site ce diferenta, avand in vedere castile

Comment

In cazul asta o sa raman la Q1 MK2. Daca au pe la avstore aparatele respective disponibile pentru test, o sa infig F9 in ele sa vad daca merita efortul. Poate pentru urechile mele n-o sa fie cine site ce diferenta, avand in vedere castile
        Castile sunt mai bune decat iti imaginezi 🙂. Evident merita un test, in principiu o sa fie diferenta sesizabila, intrebarea la care trebuie sa-ti raspunzi zingur este daca diferenta aia se impaca cu diferenta din portofel sau nu.

Comment

Stiu cam ce pot acele casti, le-am probat pe lantul desktop de acasa, in care am rHead, un amplificator cu impedanta de iesire sub un ohm. O sa vad la fata locului ce si cum. Mai este si problema aspectului fizic, imi place teribil carcasa acelui X5

Comment

Am rezolvat cu conexiunea pentru Q1. Am cumparat https://www.emag.ro/cablu-incarcare-.../pd/DN74K2BBM/ si merge perfect cu Androidul. Din nefericire trimite si curent electric catre DAC, nu doar semnal si descarca telefonul. O sa caut un soft care sa opreasca asta, daca exista...

Comment

Stie cineva cum pot forta telefonul sa nu mai trimita curent electric catre Q1 ci doar semnal?

Comment

Stie cineva cum pot forta telefonul sa nu mai trimita curent electric catre Q1 ci doar semnal?
                Cred ce depinde de cum este implementat OTG-ul in Android. Teoretic un cablu care are Host intr-o parte si slave in cealalta ar trebui sa nu incarce Q1, dar nu am incercat pe toate modelele de telefoane, sunt infinite implementari diferite.

Comment

E un topic pe head-fi despre ce cablu iti trebuie:
                  http://www.head-fi.org/threads/fiio-....855282/page-2

Comment

Aici,mai exact:
                    https://www.head-fi.org/threads/fiio...855282/page-30

Comment

Am citit ,problema este ca nu am OTG pe telefon ci micro USB. Nu mai imi bat capul cu 1000 de cabluri, adaptoare, etc, o sa cumpar un LG V30 si am rezolvat problema. Ca sa nu spun si ca tehnologia actuala nu-ti permite sa vorbesti la microfonul castilor daca utilizezi un DAC extern. Semnalul vine doar dinspre telefon spre DAC, nu functioneaza si invers. Am zis sa fac acest compromis pentru calitate audio, dar pur si simplu nu merita bataia de cap.
                      Last edited by raven; 05-13-2018, 12:09 PM.

Comment

Banuiesc ca ai vrut sa zici ca nu ai USB-C,nu OTG; vinzatorul ala avea si cabluri micro-USB la micro-USB si USB-C la micro-USB. Dar asa e, e mai e elegant cu un singur player.

Comment

Am citit o parte din acel forum si din cate se pare este la noroc, pe unele telefoane merge cum trebuie cu anumite cabluri, pe altele nu. Am conexiune micro USB. Ca sa fiu sincer problema cablurilor a fost mereu o chestiune care mi-a dat batai de cap in zona audio-video. Nu pot sa inteleg deloc logica din spatele acestei industrii, totul merge (aparent) catre simplificarea utilizarii tehnologiei, dar in materie de conectare a aparatelor intre ele este fix invers, lucrurile devin mai complicate.

P.S. ca sa nu mai spun de gogoasa aia cu ,,stramingul hi-fi''. Am descarcat de pe Tidal (legal, desigur) niste muzica in telefon ca sa am cateva sute de FLAC-uri la dispozitie. Dupa 10 GB se incinsesera in ultimul hal atat telefonul (un S5) cat si routerul (un TP link de 1000mb/s). Iar lumea crede ca asculta lossless cu telefonul conectat la reteaua 4G =))
                          Last edited by raven; 05-13-2018, 05:13 PM.

Comment

An x5iii si lg v20. Ambele au calitatile si bubele lor. lg v20 suna f bine, fiio are usb dac, sunetul chiar mi se pare mai bun in modul dac, impedanta mai mare in iesirea pt casti, iesire balansata, line/coax out, alimenteaza mai bine si o statie pt boxe, 2 sloturi pt carduri. wireless-ul pe fiio e mediocru. dar daca stai pana in 2-3m de rooter merge bine. v20 (care are acelasi dac ca v30 si probabil soft similar deci acelasi sunet) e laser in android, viteza, ecran mare, imagine f buna, la 100% luminozitate il pot folosi in soare, e telefon, poti folosi 4g, nu esti limitat de retea wifi, camera decenta, bateria cel mult medie. il prefer lui fiio pt portabilitate dar pt celelalte proprietati ale lui fiio, multi doresc dap-ul.

Comment

Am citit o parte din acel forum si din cate se pare este la noroc, pe unele telefoane merge cum trebuie cu anumite cabluri, pe altele nu. Am conexiune micro USB. Ca sa fiu sincer problema cablurilor a fost mereu o chestiune care mi-a dat batai de cap in zona audio-video. Nu pot sa inteleg deloc logica din spatele acestei industrii, totul merge (aparent) catre simplificarea utilizarii tehnologiei, dar in materie de conectare a aparatelor intre ele este fix invers, lucrurile devin mai complicate.

P.S. ca sa nu mai spun de gogoasa aia cu ,,stramingul hi-fi''. Am descarcat de pe Tidal (legal, desigur) niste muzica in telefon ca sa am cateva sute de FLAC-uri la dispozitie. Dupa 10 GB se incinsesera in ultimul hal atat telefonul (un S5) cat si routerul (un TP link de 1000mb/s). Iar lumea crede ca asculta lossless cu telefonul conectat la reteaua 4G =))
                              Eu tot zic peste tot ca cel mai bine este cu DAP separat (cu toate neajunsurile lui).

Motivul principal pentru care cei de la FiiO nu spun despre Q1 mk2 ca este compatibil Android este tocmai varietatea incontrolabila de terminale cu care trebuie sa fie compatibil. Nu exista nici un standard, fiecare implementeaza OTG-ul cum il taie capul etc.

La Apple a fost simplu, s-a platit licenta si gata. Dar discutam de o firma si 1-2 terminale (si alea de top). La Android avem telefoane la 1 euro si la 1000 euro, cum sa le rezolvi pe toate?

Comment

Working...
                              X