Announcement

Collapse
No announcement yet.

Recomandare audio player

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Recomandare audio player

M-am decis totusi , sa imi cumpar un audio player , dedicat doar pentru muzica .Pana la urma am luat LG G6 . Am mai postat aici pe forum si eram indecis ce sa iau . Dar observand anumite aspecte tehnice , telefonul nu e facut pentru a asculta muzica pe care o placi , in voie fara sa fi deranjat de apeluri , de mesaje , etc , de faptu ca bateria se duce foarte foarte repede. Asa ca voi ce player imi recomandati dintre Fiio X3 MarkIII / Fiio X5 3 ? Folosesc niste casti tot de la Fiio , Fiio FH1 care sunt bestiale pentru muzica trance.

Daca vrei Tidal sau Spotify, clar X5 III. Daca nu, M7 e cel mai rapid player FiiO, puterea e mai mult decat suficienta pentru FH1, iar sunetul excelent.

Comment

Am vazut M7 , dar are iesire balansata !? Fh1 are si cablu balansat.

Comment

Ai aruncat banii pe g6 acum vrei sa arunci pe player. Vinde telefonul si cauta un v20 sau v30. Iti simplifici viata. Pt un player separat cu android si net cu aceeasi calitate audio vei plati mai mult dar te vei chinui si mai mult. Iar la baterie iti iei teapa, x5iii are baterie mai slaba decat telefoanele, iar apelurile si mesajele sms si din aplicatii cred ca le poti seta sa nu te deranjeze. Telefoanele astea chiar sunt pt ascultat muzica daca ai casti bune.

Comment

X5 III e net superior lui V30 la orice capitol daca discutam de calitate audio. Toti parametrii masurabili sunt in favoarea lui X5 III, incepand de la putere si terminand cu SNR/THD etc.

Nu contest ca V30 este cel mai ok telefon la capitolul audio, dar sa nu exageram

PS: V30 = 125mW @32 ohmi
          X5 III pe iesirea balansata are 760mw...

Comment

Eu iti spun dupa ce le-am experimentat pe ambele luni de zile si am reuntat fara regrete la x5iii. Net superior la calitatea audio? Nicidecum. Softul LG e bun dar si mai bun e UAPP, ascultate prin acelasi soft, asta e singurul test valabil si v20 castiga. La putere, x5iii castiga si la iesirea balansata evident. In rest x5iii pare un player batran si obosit. Mare noroc ca sunt programatori activi pe headfi care au pus la dispozitie metode de inlocuire a sistemului de operare si softului oferite de Fiio cu solutii net superioare, altfel se scalda in mediocritate. Pe discutiile de pe headfi sunt o gramada de nemultumiti de x5iii si aproape toti detinatorii de v20/v30 sunt satisfacuti.

Comment

E parerea ta si o respect, chiar daca este eronata din multe puncte de vedere

Hardware-ul audio de pe X5 III este din toate punctele de vedere mai bun, de la configuratia si implementarea DAC-urilor si pana la erajul de amplificare. Faptul ca softul de la LG e mai rapid nu inseamna ca se si aude mai bine

Oricum nu am nici o sansa sa te conving, asa ca discutia nu va duce absolut nicaieri, si intr-un final conteaza sa-ti placa tie, asa ca daca LG V30 te satisface este perfect.

Comment

eu am luat un player audio sony nw-a45. Este complet offline, insa calitatea audio mi se pare buna pentru pretul cerut si in plus faptul ca stie SACD (in format dsf) este ok.

Comment

A ascultat cineva Cayin N6 ?
                  Pro / conta?

Comment

Originally posted by tulceanul View Post
                    A ascultat cineva Cayin N6 ?
                    Pro / conta?
                    Si-mi raspund singur. Ca Dap este uimitor,pare sa duca orice casca din lume......nu stiu AKG-1000,da" in rest cam orice.
                    Sunet warm,microdetalii si scena incredibila. Daca este sa-l compar cu vechiul meu Fiio X7-first gen.,pur si simplu este din alta galaxie. Ca DAC in sistem este peste un Peachtree Audio iTx,un dac bunicel si nu departe de un cd payer Ayon.
                    Edit: sunet neutru mai degraba.
                    Last edited by tulceanul; 11-24-2018, 05:29 AM.

Comment

Working...
                    X