Announcement

Collapse
No announcement yet.

Filme si seriale BLURAY masterizate/remasterizate in 4k ULTRA HD

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Filme si seriale BLURAY masterizate/remasterizate in 4k ULTRA HD

De ceva vreme a inceput nebunia bluray-urilor (re)masterizate in 4k. Odata cu cresterea de rezolutie au venit la pachet si HDR10 sau Dolby Vision, precum si o remasterizare a sunetului, majoritatea titlurilor avand acum Dolby Atmos sau DTS X.

Informatii pe larg despre titlurile , mai vechi sau mai noi, care au intrat deja in colectia Bluray ULTRA HD, gasim pe site-ul oficial http://www.blu-ray.com/4k/ .

Ar fi interesat sa prezentam impresiile pentru fiecare titlu vizionat, daca remasterizarea in acest format a adus un beneficiu real filmului sau, din contra, nu merita banii.

Eu personal am achizitionat Sezonul 1 din Game of Thrones. Din nefericire nu detin inca un player capabil sa ruleze 4k si nici un ecran cu HDR asa ca momentan aduna praf. Am incercat totusi, inainte de cumparare, un ,,demo'' al acestei versiuni, de pe internet si, avand in vedere ca l-am rulat pe un ecran 4K, dar fara HDR, culorile erau foarte fade, spalacite chiar. Ar fi interesat de aflat cum se vede pe un dispozitiv capabil sa redea cum trebuie HDR-ul.
    Last edited by raven; 07-19-2018, 02:51 PM.

De cand au aparut Bluray 4K deja merita colectionate.

Am asa: Dark Knight Trilogy / Star Wars Collection - primele 6 / Blade Runner 2049.

Am vazut Blade Runner 2049 in 4K HDR - calitatea imaginii e foarte buna, HDR-ul e cam subtil fata de SDR.

Comment

Problema culorilor fade se rezolva cu MPC HC + madVR settings-> hdr/convert hdr to sdr using pixel shader math.

Eu personal am incercat sa fac o comparatie intre bluray si uhd pe un display de 55" sdr , diferentele fiind subtile, poate doar cateva tituluri in care se vede mai clar un plus in calitatea imaginii pt uhd.

Comment

Cred ca nu m-am exprimat bine, in filmele SDR se vad superb, culorile sunt foarte frumoase in Cinema Mode pe monitorul meu (LG 4k de 40 inch, este singurul model de la ei). Continutul HDR se vede vad, probabil pentru ca monitorul nu recunoaste acea gama de culori si reda o imagine fada.

Legat de MPC, nu am reusit niciodata sa-mi dau seama cum se fac setarile in programul asta, indiferent la cate tutoriale m-am uitat.

Depinde si distanta de la care te uiti, eu personal vad diferente foarte mari intre 4k si full hd. In jocuri cel putin, diferenta este colosala, nici nu se pune problema sa ma joc pe full hd pe acest monitor, se vede totul blurry.
        Last edited by raven; 08-02-2018, 04:16 PM.

Comment

Am inteles perfect la ce te-ai referit: HDR se vede spalacit pt ca display-ul SDR nu stie sa-l afiseze.

Pentru asta se trebuie facute niste setari: in MPC HC trebuie selectat Options/Playback/Output/render madVR (in loc de encached video render); Apoi click dreapta pe imagine/filters/madvr/display/hdr/convert hdr to sdr using pixel shader math.
          Dupa aceasta setare vei vedea ca nu se va mai vedea spalacit.

Comment

Imi amintesc ca m-am jucat odata cu setarile respective, dar nu mai reuseam nicicum sa adaug subtitrari externe, n-am priceput de ce, iar multe filme sau seriale nu au subtitrare la pachet.

Comment

Poate acum niste ani buni de zile, folosesc MPC-HC+madVR+subtitrari externe zi de zi de cel putin 2 ani de zile.

Comment

In Top Menu Bar:
                Pentru a adauga subtitrari in MPC HC: File>Subtitles>Load Subtitles, sau Ctrl+L.
                Modificari setari pentru subtitrari: View>Options (tasta O)>Subtitles.
                Aici exista optiuniea ca MPC HC sa dowloadeze subtitrari (similar ca pe VLC). Se pot selecta/adauga site uri, daca se downloadeaza automat, etc. Player ul insa cauta subtitrari cu numele exact al fisierului video accesat.
                Dupa aceste setari se poate selecta/deselecta dintre subtitrarile adaugate: Play>Subtitle Track.
                Pentru a sincroniza subtitrarile: View>Subresync sau Ctrl+6: https://superuser.com/questions/5734...nize-subtitles

Se poate adauga un renderer de subtitrari de calitate mai buna, XySubFilter.
                Pentru a schimba intre rendererul default mpc hc si acesta(dupa ce Xysubfilter a fost downloadat si instalat): View>Options (tasta O)>Output. Aici se selecteaza din Subtitle Renderer cel dorit.
                Xysubfilter inlocuind renderul default are setarile in alt loc: Play>Filters>Xysubfilter. Apare si ca System Tray Icon, care e mai la indemana.
                Optiunea de a selecta/deselecta subtitrari ramane activa chiar si folosind xysubfilter:Play>Subtitle Track.
                Pentru sincronizari: Play>Filters>Xysubfilter>Properties>Timing, sau accesand Xysubfilter din System Tray Icon.

Daca a fost instalat filtru LAV (recomandat) alte setari pentru subtitrari se gasesc in Play>Filters>LAV Splitter Source, sau in System Tray Icon pentru LAV Splitter Source.

Unele setari e posibil sa nu fie acesibile daca madvr nu e instalat si selectat.
                E foarte recomandata folosirea versiunii de 32bit/x86 al MPC HC, chiar daca e instalat pe un OS cu x64.
                Alta unealta folositoare (nu pentru subtitrari) e Codec Tweak Tools, instalata automat cu K-Lite Codec Pack. Accesibila din Start>Search bar.
                Last edited by Hayden; 08-10-2018, 01:35 PM.

Comment

Part 2
                  Conversia HDR-SDR via Pixel Shader Math nu e ideala. Un material SDR e ajustat manual de un colorist, in timp ce madvr face conversia BT.2020>.709 cu un algoritm, deci automat inferior.
                  Alta problema e luminozitatea necesara a display ului pentru a afisa hightlights urile din materialul HDR. Avand in vedere ca standardul BT.709 se regleaza la 100 niti ( cd/m2), iar pe HDR sunt materiale la 1000 sau chiar 4000 niti, devine dificil ca un display normal sa afiseze aceste hightlights ( eu cel putin nu am reusit sa le observ). De obicei asta se face setand Target Nits (in madvr) la o valoare mai ridicata, astfel intunecand imaginea, lasand loc pentru aceste highlights sa se manifeste. Am testat pe un monitor cu 300 cd/m2 si un ecran 106" cu o luminozitate de 110 niti (32 fL) .

Care ar fi avantajele?
                  Dpdv al bitrate ului un bluray standard (8.7GB) e acceptabil, poate un rip ceva mai voluminos ar aduce niste imbunatari minore. Nu am obervat diferente intre un rip de 18GB si un UHD (acelasi film).
                  Audio doar daca se vrea 7.1/Atmos/surse de calitate mai superioara.

Dezavantaje:
                  WCG>BT.709 inferior.
                  Downscale ul necesita putere de procesare (GPU) daca e facut prin madvr, calitatea variaza in alte solutii (PC sau non PC).
                  Dimeniunea fisierului (~50GB) daca se face transferul pe HDD.
                  Pretul mai ridicat al unui UHD fata de un bluray, exista solutii de streaming care au calitate apropiata de bluray (netflix).

Exista versiuni remux la 1080p cu audio de pe discul UHD.

Am scris un post mai detaliat cu eperienta mea aici: https://www.avsforum.com/forum/465-h...dr-issues.html
                  Last edited by Hayden; 08-10-2018, 09:06 PM.

Comment

Multumim pentru informatii, sunt extrem de utile.

Comment

Originally posted by Hayden View Post
                      Dpdv al bitrate ului un bluray standard (8.7GB)
                      Standard la 9 GB? Nici nu credeam ca foloseste cineva asa ceva. Daca se doreste calitate si exista echipamente bune de redare audio-video, cred ca sub m2ts nu se discuta.
                      Last edited by raven; 11-30-2018, 11:52 AM.

Comment

Ma refeream la dimensiunile rip urilor care se gasesc la librarie. Un film de 8.7gb e ok, fara sunet HQ, dar ok.

madvr face progres pe modulul de HDR-SDR, in curand va fi lansata o alta versiune care va imbunatati lucrurile.

Comment

Working...
                        X